1/1

“Latvijas skolas soma” - Latvijas kartē Zvejniekciema vidusskolā

Jau otro gadu  Zvejniekciema vidusskolas skolēniem Latvijas simtgades iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros ir iespējams piedalīties dažādās aktivitātēs un pasākumos. Bet, iespējams, ka Zvejniekciema vidusskolas skolēni vienīgie Latvijā ir izveidojuši savu Skolas somas Latvijas karti, kurā jau divu gadu garumā katra klase, atgriežoties no pasākuma,  ielīmē savu fotogrāfiju ar mazu aprakstu par pasākumu un vietu, kas apmeklēta. Līdz ar to ikviens var gūt jaunu informāciju un uzzināt, kur katra klase ciemojusies.  Karte ir interesanta ne tikai skolēniem, bet arī viņu vecākiem.

Projekta laikā  ir redzētas teātru izrādes, iepazīti muzeji, ir braukts ciemos un ciemiņi sagaidīti skolā – ir bijuši priekpilni mirkļi un nopietna Latvijas vēstures iepazīšana, piemēram, 12.klase patriotiskās audzināšanas nolūkā novembrī apmeklēja Brāļu kapu memoriālu, Melngalvju namu, LR Saeimu un viesojās Brīvības pieminekļa iekšpusē. Tas bija dziļi vēsturisks un emocionāls, atmiņā paliekošs mirklis.

Kopumā ir apmeklētas vairākas teātra un operas izrādes: Latvijas Nacionālajā teātrī “Tikšanās vieta II. Pilsētas teātris”, Latvijas Leļlu teātrī “Emīls un Berlīnes zēni”, Dailes teātrī “Planēta Nr.85”, Valmieras Drāmas teātrī “80 dienās apkārt zemeslodei” un “Cilvēkam vajag suni”, Latvijas Nacionālajā Operas un baleta teātrī “Sniegbaltīte un septiņi rūķīši” un “Romeo un Džuljeta”. Skolēni bijuši ekskursijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un  noskatījušies tur koncertuzvedumu “Mana Tautasdziesma”,  kā arī apmeklēts Rundāles pils muzejs un Nila Īles Mūzikas studija.  Skolēni piedalījušies  Latvijas Bankas projektā “Naudas pasaule”. Skolā ir viesojusies rakstniece Nora Ikstena un Rakstniecības un mūzikas muzejs ar nodarbībām “Himnas stāsts”, “Pasaules ritmi”, “Cilvēks dzīves vilcienā”, “Kāpēc man lasīt Zentu Mauriņu”, Lasāmskapis”, kā arī iegādāti materiāli skolas bibliotēkai no biedrības “Kultkom”.

Visu apmeklējumu foto un īsu informāciju ikviens var apskatīt skolas gaitenī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” kartē.  Pēc pasākumiem gandarījumu un pievienoto vērtību sniedz  bērnu prieks par redzēto, dzirdēto, piedzīvoto, jo bieži nākas dzirdēt, ka kāds pirmo reizi ir bijis teātrī, operā vai muzejā, ka vienīgā ekskursija gadā bērnam ir bijusi izbrauciens ar klasi uz teātri, kas ir bijis skaistākais gada piedzīvojums.

Sigita Kliedere

Zvejniekciema vidusskolā viesojās rakstniece Nora Ikstena

Zvejniekciema vidusskolā 13. novembrī notika saruna ar vienu no pazīstamākajām latviešu rakstniecēm Noru Ikstenu.

Par savu pieredzi rakstniecībā Nora Ikstena sarunājās ar 11. un 12. klases skolēniem. Gan rakstniece, gan skolēni dalījās pārdomās par romānu “Mātes piens”, kurš pirms dažiem gadiem iznācis apgāda “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”. Rakstniece atzina, ka godīgums un neslēpšanas arī ir grāmatas “Mātes piens”  fenomens. Rakstījusi grāmatu atklāti par savu ģimenes stāstu. Rakstniece atzina, ka romāna „Mātes piens” fenomens ir autores godīgā, atklātā attieksme pret sevi un pagātni.

Interesants likās arī Noras Ikstenas skatījums uz Londonas grāmatu gadatirgu, kas ir viens no populārākajiem grāmatai veltītajiem notikumiem pasaulē. Rakstniece šajā notikumā piedalījās, iepazīstinot starptautisko publiku ar romānu „Mātes piens” (angļu valodā „Soviet milk”). Viņa ir pārliecināta, ka tieši tautas sāpīgā pagātne un vēsturiskais mantojums ir tas, kas latviešu literatūru padara unikālu un absolūti neatkārtojamu.  

Runājot par Noras Ikstenas un Vilipsōna sarakstīto grāmatu “Suņa dzīve”, kurā ir 11 stāsti par suņiem un viņu saimniekiem, skolēni padalījās ar savu suņu vārdiem un uzzināja stāstu  par  rakstnieces suni Pērkonu, kuram vēl ir divas māsas – Saule un Daugava.

Pasākumā 11. klases skolēni uzzināja, ka pasaules latviešu valodas diktāta teksta autore šogad ir Nora Ikstena, un kopā ar skolotāju apņēmās pārbaudīt savas zināšanas, uzrakstot pasaules diktātu latviešu valodā.

Sarunā loģisks likās jautājums – kādēļ rakstniece pievērsusies prozai, nevis dzejai. Varbūt tāpēc, gluži kā atklāsmi, tikšanās nobeigumā skolēni noklausījās Noras Ikstenas vienīgo uzrakstīto dzejoli “Mīlestības jūra”, kurš izskanējis Ventspils koncertzāles “Latvija” atklāšanā. Mūziku dzejolim komponējis komponists Raimonds Tiguls.

Rakstniece uzsvēra, ka katrai grāmatai ir sava mērķauditorija, un otrādi, kā arī to, ka lasīšanas process cilvēkam ir svarīgs. Dialogam ar grāmatu jābūt kā dialogam ar tuvu cilvēku.

Tikšanās ar rakstnieci Noru Ikstenu Zvejniekciema vidusskolā  notika  projekta “Latvijas Skolas soma” ietvaros.  Tikšanos vadīja Rakstniecības un mūzikas muzeja komunikācijas nodaļas vadītāja Liega Piešiņa.

Dace Dulpiņa

Zvejniekciema vidusskola iesaistījusies Latvijas simtgades iniciatīvā

 “Latvijas skolas soma”

Viena no lielākām dāvanām Latvijas valsts simtgadē ir Latvijas Kultūras ministrijas administrētā iniciatīva “Latvijas skolas soma”, kur mērķgrupa ir ikviens Latvijas skolēns neatkarīgi no vecuma, tautības un reliģiskās piederības. Tā ir mācību procesa sastāvdaļa, kas neaizstāj, bet papildina jau esošās, skolās notiekošās mācību un audzināšanas aktivitātes, to norisēm ir jābūt tieši saistītām ar mācību un audzināšanas darba saturu.

Arī Zvejniekciema vidusskola ir iesaistījusies šajā iniviatīvā, un mācību gada pirmajos mēnešos 52 skolas skolēni ir guvuši prieku un gandarījumu, gaidot  savas valsts dzimšanas dienu.

Septembrī 9 labākie skolas skolēni devās uz “Latvijas skolas somas” atklāšanas pasākumu arenā “Rīga”, kur piedalījās radošajās darbnīcās un apmeklēja koncertu “100 Latvijas stāsti 100 minūtēs”. Koncertā tika ietverts vēstījums par Latvijas kultūru, vēsturi, tradīcijām un vērtībām mūsdienu skatījumā, uzsverot nepieciešamību ikvienam nepārtraukti augt un veidot mūsu valsts nākotni. Pasākumā piedalījās 6000 skolēnu no 119 Latvijas novadiem.

Zvejniekciema vidusskolas skolēni neslēpj savu sajūsmu par šo pasākumu.

“Es pirmo reizi biju arenā “Rīga” un nekad mūžā neesmu redzējusi skaistāku koncertu kā šis! Esmu laimīga par to!” – tā 7.klases skolniece.

“Esmu priecīgs, ka esmu skolas labāko skolēnu skaitā un man bija šī iespēja piedalīties atklāšanas pasākumā. Tas iedvesmo mācīties,”– secināja 6. klases skolnieks.

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma”  ietvaros oktobrī 1. un 2.a klase apmeklēja leļlu teātra izrādi “Emīls un Berlīnes zēni”. Skolēni, skatoties izrādi, atgriezās pasaulē, kurā viss ir iespējams, kur nepazīst nekādus "stāvokļus sabiedrībā" , kur valda citi, nerakstīti likumi, kuru pamatā ir īsta draudzība, godīgums, uzticēšanās un drosme, bet nav vietas ļaunprātīgai viltībai, nodevībai, vājumam un ļaunumam.

“Šo leļlu teātri Latvija mums dāvināja savā simts gadu dzimšanas dienā! Paldies Latvijai!”- saka 2. klases skolēni .

Bet 1. klases skolēni novēl: “Lai Latvija dzīvo vēl simtstriljons gadu!”- un saka paldies Skolas somai par Emīla teātri.

Savukārt, abu klašu skolēni kā savu dāvanu par šo lielisko iespēju apmeklēt Emīla teātri uzzīmēja zīmējumus un veidoja aprakstus.

 

Sigita Kliedere

Zvejniekciema vidusskola
 

​​​

© 2013 Zvejniekciema vidusskola. 

Telefons: 67954037

Fax : 67954037
e-pasts: zvskola@gmail.com

Adrese: Atpūtas iela 1, Zvejniekciems, Saulkrastu novads, LV-2161

 

Skolas jaunumi arī tviterī:

 

 

  • Twitter Metallic