Ziemeļvalstu literatūras nedēļa “Svētki Ziemeļvalstīs”

DSC_0237.JPG

Valsts svētku nedēļā, kad gatavojāmies Latvijas dzimšanas dienai, Zvejniekciema vidusskolas bibliotēkā no 11. līdz 15. novembrim noritēja Ziemeļvalstu literatūras nedēļas pasākumi, kuros piedalījās 4.a un 4.b klase.

Pirmdienā, 11. novembrī, tika atzīmēta “Lielā priekšā lasīšanas diena”, kad visās publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek lasīta kopīgi izvēlēta grāmata. Šogad tā ir zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes “Grāmata par Pepiju Garzeķi”, jo pasākuma  temats - “Svētki Ziemeļvalstīs” šogad tika izvēlēts par godu Ziemeļvalstu biedrības “Norden”  simtgadei Dānijā, Norvēģijā un Zviedrijā.

Atbilstoši šai tēmai skolēni lasīja fragmentu no Astridas Lindgrēnes grāmatas “Pepija svin dzimšanas dienu”. Pievēršot uzmanību lasīšanai skaļi, brīvprātīgie no klases nolasīja teksta fragmentu klasesbiedriem.

Pirms teksta fragmenta lasīšanas skolēni iepazinās ar zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes biogrāfiju, sarakstītajām grāmatām un to tēliem- Karlsonu, Mio, Ronju, Madikenu, Emīlu, Pepiju Garzeķi, kurus lasītāji ir iemīļojuši jau vairākās paaudzēs. Nākamajā gadā Astridas Lindgrēnes radītajam Pepijas Garzeķes tēlam apritēs 75 gadu jubileja.

Lasot Ziemeļvalstu autoru darbus, tiek pievērsta uzmanība Ziemeļvalstu literatūrai un kultūrai.

Ziemeļvalstu literatūras nedēļa ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē biedrības “Norden” asociācija, bet Latvijā – Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centru.

Dace Dulpiņa

ZIEMEĻVALSTU LITERATŪRAS NEDĒĻA 2019 - SVĒTKI ZIEMEĻVALSTĪS!

zbn
zbn

zbn
zbn

1/1

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šajā rudenī piedalīsimies Ziemeļvalstu literatūras nedēļā, kas notiks no 11. līdz 17.novembrim. Tā būs nedēļa, kura sola daudz interesantu brīžu, lasot Ziemeļvalstu autoru darbus, runājot par Ziemeļvalstu stāstīšanas tradīcijām un literatūru, jo pasākuma galvenais mērķis ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana.

Šogad Ziemeļvalstu literatūra mums atgādinās par svētkiem un to svinēšanu, jo biedrība Norden Norvēģijā, Dānijā un Zviedrijā šogad atzīmē 100 gadu pastāvēšanas gadskārtu. Tāpēc Ziemeļvalstu literatūras nedēļas tēma būs Svētki Ziemeļvalstīs.

Svētki ikdienišķajam piešķir struktūru, atkārtojas noteiktos laika intervālos un izceļ svarīgus dzīves notikumus, tāpēc svētku motīvs bieži atkārtojas literatūrā. Jo kurš gan negrib lasīt labi uzrakstītu tēlojumu par svētkiem, brīnišķīgu viesību galdu, par atmosfēru, kas pilna cerībām un prieka?

Mazākie lasītāji tiks aicināti pārlapot Astrīdas Lindgrēnas “Pepiju Garzeķi” un paviesoties Pepijas dzimšanas dienas svinībās savrupmājā “Vistas kāja”. Pusaudži lasīs norvēģu rakstnieka Justeina Gordera grāmatas “Sofijas pasaule” fragmentu un iejutīsies Sofijas 15 gadu dzimšanas dienas filozofiskajos dārza svētkos, kas piedāvās gan kafiju, gan saviesīgas sarunas, gan mazliet sirreālisma. Pieaugušie aicināti atcerēties dāņu rakstnieces Kārenas Bliksenas romānu “Bebetes svētki”.

Ziemeļvalstu literatūras nedēļas 2019 plakāta autors ir Fēru salu bērnu grāmatu autors un mākslinieks Bárður Óskarsson. 2018. gadā viņš ieguva Ziemeļvalstu Padomes bērnu un jaunatnes literatūras balvu par grāmatu Koks (Træið).

Ziemeļvalstu literatūras nedēļa ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē biedrības Norden asociācija, bet Latvijā – Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru.

Uzzini vairāk par Ziemeļvalstu literatūras nedēļu https://www.nordisklitteratur.org/en/

Laimīgu lasīšanu!

Dace Dulpiņa